مقاله ایمنی و سلامت حرفه ای در نگهداری کارکنان

مقاله ایمنی و سلامت حرفه ای در نگهداری کارکنان مقاله ایمنی و سلامت حرفه ای در نگهداری کارکنان

دسته : -پژوهش

فرمت فایل : word

حجم فایل : 31 KB

تعداد صفحات : 33

بازدیدها : 357

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

مقاله ایمنی و سلامت حرفه ای در نگهداری کارکنان

امنیت شغلی با رویكرد ایمنی و سلامت و نقش آن در نگهداری كاركنان

قسمتهایی از متن:

چكیده :

این مقاله به بررسی یكی از عوامل مهم نگهداری كاركنان یعنی ایمنی و سلامت حرفه‌ای می‌پردازد. در ابتدا تعریف و مفاهیم مربوط ارائه می‌شود و سپس روش‌های متداول بررسی و اقدام در زمینه بهداشت و ایمنی محیط كار نام برده شده و به قوانین ایمنی و سلامت حرفه‌ای در ایران اشاره می‌گردد. همچنین فرهنگ، سخت افزار و سیستم‌ها كه عوامل كلیدی در ایمنی و سلامت حرفه‌ای هستند مورد بررسی قرار می‌گیرند. مواردی راهنما به منظور ارزیابی عملكرد ایمنی و سلامت ارائه می‌شود. انواع برنامه‌های ایمنی بر مبنای مشوق و برمبنای رفتار تحلیل می‌شوند. بعد از این مطالب استرس مرد بررسی قرار می‌گیرد. پس از تعریف استرس و عوامل بوجود آورنده آن، عواملی كه بر آن اثر گذاشته و از آن اثر می‌پذیرند، بررسی شده و سپس راهكارهایی در چارچوب مدیریت استرس برای بهینه كردن آن ارائه می‌شود.

كلیدواژه : ایمنی و سلامت حرفه ای؛ امنیت شغلی؛ خطر بالقوه؛ بهداشت محیط كار؛ برنامه های ایمنی؛ استرس؛ فشار روانی؛ مدیریت استرس؛ ایمنی؛ شغل

...

20- مدیریت استرس

چالش اساسی برای هر كارمند یافتن آن سطح از استرس است كه بهره‌وری را بدون آسیب زدن به سلامت افزایش دهد. این امر با مدیریت مؤثر استرس امكان پذیر می‌شود. بعضی مهارت‌های مدیریت استرس كه برای كنترل استرس لازم است در زیر آورده شده است:

20-1- استراحت

برای اجتناب از اثرات زیان آور استرس، كاركنان باید قطع كردن كار را یاد بگیرند. راحت بودن و درست استراحت كردن می‌تواند فرا گرفته شود. فعالیت‌های اساسی كاهش دهنده تنش مانند تنفس عمیق، تكنیك‌های رهاسازی مستمر خود و یوگا می‌تواند برای شكست دادن استرس استفاده شود. دیگر راه‌های راحت بودن و استراحت، گوش كردن به موسیقی، داشتن روابط جنسی مشروع و رژیم غذایی خوب هستند. حتی نگهداری حیوانات خانگی نیز می‌تواند به افرادی كه از استرس رنج می‌برند كمك كند به خصوص نگهداری پرندگان می‌تواند اثر روانی مثبتی روی افراد بگذارد.

20-2- ورزش

فعالیت‌های منظم فیزیكی مثل رقص باله، قدم زدن، درجا دویدن، شنا كردن، قایقرانی، دوچرخه سواری یا تنیس نه تنها قوای جسمانی را تقویت می‌كند، بلكه برای مواجهه با استرس نیز به فرد كمك می‌كند. قبل شروع ورزش یك كنترل پزشكی توصیه می‌شود. همچنین اغلب حركت‌های اروبیك علاوه بر تنظیم وزن، استرس را نیز كاهش می‌دهند. تحقیقات نشان داده است كه سازمان هایی كه مكانی برای فعالیت‌های سلامتی در نظر گرفته‌اند دارای میزان غیبت، ترك خدمت و ادعا‌های حقوقی كمتری هستند.

20-3- رژیم غذایی

طولانی شدن استرس می‌تواند بدن را از ویتامین‌ها تهی كرده و آن را مستعد بیماری كند. بعلاوه افرادی كه تحت استرس هستند عادات غذاییشان تغییر می‌كند، آنها ممكن است بعضی وعده‌های غذایی را حذف كنند و مصرف دارو‌های محرك مانند قهوه، الكل یا سیگار را افزایش دهند. بنابراین باید رژیم غذایی متعادلی را ایجاد نمود. طبق تحقیقات انجام شده وجود سطح استرس بالا و رژیم غذایی نامطلوب 30 تا 50 درصد بهره‌وری را كاهش می‌دهد.

20-4- صحبت كردن

صحبت كردن در مورد نگرانی‌ها یا مشكلات می‌تواند یك راه بسیار موثر برای كنترل استرس و كمك به كاركنان برای هماهنگی با فشار اضافی باشد. افراد نوعاً زمانی كه به آنها فرصت صحبت كردن ناكامی‌ها و ناتوانی‌هایشان داده می‌شود، احساس رهایی پیدا می‌كنند. محبوس كردن فشار‌های روانی در خود و صحبت نكردن در مورد مشكلات راه مناسبی برای مواجهه با استرس و كنترل آن نمی‌باشد. ...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید