جا معه شناسی  شهرستان ارومیه جا معه شناسی  شهرستان ارومیه

دسته : جامعه شناسی

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 37 KB

تعداد صفحات : 51

بازدیدها : 223

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

جا معه شناسی شهرستان ارومیه

جامعه شناسی شهرستان ارومیه

جامعه شناسی 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                              صفحه

پیش گفتار 

مقدمه .

بخش ‌اول: بررسی جامعه شناسی روستایی شهرستان ارومیه                             

فصل اول: بررسی كلیات جامعه شناسی روستای امامزاده از توابع شهرستان

ارومیه در استان آذربایجان غربی با عنوان «روستای امامزاده»                            

فصل دوم:  ارتباط مسائل روستایی با مركز شهر                                            

كلیات جمعیتی ...................................................................................................................................

تركیب جمعیتی .

مهاجرت .

علل مهاجرت روستائیان استان به مراكز شهری .

علت مهاجرت روستائیان به شهرها.

میزان جمعیت باسواد .

زندگی روستایی در استان آذربایجان غربی                                                  

ویژگیهای روستاهای استان 

شهرستان ارومیه در یك نگاه كشاورزی و محدودة ‌آن                                             

محصولات عمده .   

باغداری.

بخش صنعت .

صنایع روستایی

صنایع دستی 

بخش دوم: كتاب شناختی

فصل اول: مشخصات كتاب شناختی و فهرست مطالب آن كتاب                          

فصل دوم: بررسی و نتایج حاصله از كتاب فوق‌الذكر                                       

منابع و مأخذ 

 

پیش‌گفتار

در پی تهیه  نقشه‌های به مقیاس 000/250: 1 كه 138 برگ آن در سیستم UT.M پهنه كشور را می پوشاند،‌ شایسته بود فرهنگ جغرافیایی نوینی كه هر جلد آن حاوی تفسیر آبادیهای یكبرگ نقشه باشد تهیه و توزیع گردد فرهنگ جغرافیایی 10 جلدی گذشته اداره جغرافیایی ارتش (فرهنگ رزم‌‌آرا) در زمان خود فرهنگ جامعه و مناسبی بوده است ولی با گذشت زمان و دگرگونیهای زیادی كه در شهرها و روستاهای كشور پدید آمد ضرورت تدوین فرهنگ جغرافیایی جدیدی را بیش از پیش آشكار ساخت.

بدین منظور از اردیبهشت ماه سال 1353  هجری شمسی گروههای پژوهشی و گردآوری اطلاعات جغرافیایی به روستاها اعزام گردیدند.

در این فرهنگ شرح همة‌ شهرها و آبادیهای كوچك و بزرگ و حتی مزارع بطور اختصار آورده شده است. مزارع غیرمسكونی در شرح روستایی كه به ن وابسته است نام برده شده است.

نام و مشخصات رودها، دشتها و كوهها، و دیگر عوارض طبیعی كه روی نقشه‌ نشان داده شده‌اند در شرح آبادیهایی كه به آنها نزدیك هستند آورده شده و همچنین كوشش شده است كه بناهای تاریخی و آثار باستانی و زیارتگاه‌های موجود در آبادیها و یا پیرامون آنها نیز منظور گردد.

برای گردآوری دانستنیهای این فرهنگ علاوه بر اطلاعات جمع‌آوری شده در محل،‌ آوری شده در محل، از تحقیقات پژوهشگران نیز استفاده شده است.

 

مقدمه

موضوع جامعه‌شناسی روستایی:‌

جامعه‌شناسی روستایی یكی از رشته‌های جامعه‌شناسی است كه از لحاظ روش و موضوع با جامعه شناسی عمومی ارتباط نزدیك دارد، بدین معنی كه در جامعه شناسی روستایی نیز از روشهای پهنانگر و از فنون رایج در رشته‌های جامعه شناسی نظیر پرسشنامه و مصاحبه و نمونه‌گیری استفاده می‌شود.

ویژگی این رشته از جامعه شناسی آن است كه به بررسی شكل‌‌بندیهای اجتماعی و فرهنگی مربوط به جوامع روستایی می‌پردازد و بدین ترتیب زمینة كار آن شامل سیستمها و خرده سیستمهای موجود در جامعه روستایی از قبیل انجمنها،‌ گروهها،‌ نهادها، ارزشها، هنجارها، قشرها و انواع پدیده‌های اجتماعی است كه حیات جامعة روستایی را تشكیل می‌دهد. به دیگر سخن، اگر علم جامعه‌شناسی روستایی را می‌توان رشته‌ای از جامعه‌شناسی دانست كه بطور كلی پدیده های جامعه روستایی را با روش علمی مورد بررسی قرار می‌دهد.

جامعه شناسی روستایی در بررسیهای خود از رشته‌های متعدد علوم اجتماعی یاری می‌گیرد كه مهمترین آنها عبارتند از جغرافیای انسانی، جمعیت شناسی، اقتصاد،‌ تاریخ و آمار. هر یك از این رشته‌ها بطور مستقیم یا غیرمستقیم با جامعه شناسی روستایی مرتبط است: بنابراین، جامعه شناس روستایی الزاماً باید حداقل آشنایی لازم را با آنها داشته باشد . این نكته را بایستی خاطر نشان ساخت كه از یك طرف،‌ تحقیق و ارزیابی اساس آگاهیهای لازم برای توسعة‌روستایی محسوب می‌شود و از طرف دیگر، دگرگونهای جامعة‌ روستایی در قرن حاضر را باید با تكنولوژی نیز در ارتباط قرار داد،‌ زیرا نتایج  و یا عواقب اجتماعی ورود فنون جدید در جامعة روستایی به منزلة پدیده‌های جدید می تواند مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس آن تصمیمات لازم اتخاذ شود. به عنوان مثال كاهش مهاجرتهای فصلی در پی ورود ماشین و استفادة از آن در امر درو و بذر پاشی و بسته‌بندی و غیره و یا جذب گروههای خوش نشین به وسیلة‌ صنایع تبدیلی و تولیدی درون منطقة‌ روستایی موجب كاهش بیكاری و در ضمن مانع مهاجرتهای وسیع از روستا به شهر می شود.

همچنین این تحقیق با عنوان «جامعه شناسی روستای امامزادة‌ ارومیه» كه مربوط به درس جامعه شناسی روستایی رشتة‌ خدمات پرورشی مقطع كاردانی تحت نظارت جناب آقای استاد دكتر رستگار گردآوری و در دو بخش و چهار فصل تهیه گردیده كه امید است پذیرا واقع گردد.

 

با تشكر

مطالعات مونو گرافیك:‌

به منظور تكمیل بررسیهای اجتماعی – اقتصادی مناطق، در هر منطقه یك ده به عنوان نمونه انتخاب شده و كلیة‌ جنبه‌های اجتماعی- اقتصادی و فرهنگی آن با روش «ژرفایی» مورد بررسی قرار گرفته است. بدین ترتیب از سال تأسیس این مؤسسه تاكنون دهها جلد مونوگرافی روستایی منتشر شده است.

روستای امامزاده

EMAMZADEH

این ده از نظر تقسیمات كشوری كه مركز دهستان بكشلو چای می‌باشد به بخش مركزی وابسته بوده و تحت نظارت فرمانداری شهرستان ارومیه فعالیت نموده و در استان آذربایجان غربی واقع است.

در طول جغرافیایی َ12  ْ45 و عرض جغرافیایی َ32  ْ37 واقع بوده و ارتفاع متوسط آن 1291 متر است.

در آب و هوای دشتی و معتدل نیمه خشك قرار دارد و فاصله میان این روستا با شهر ارومیه كه مركز استان می‌باشد 9 كیلومتر می‌باشد كه در شرق شهرستان ارومیه واقع است.

رودخانه شهر چای كه مشهورترین رودخانة ‌شهرستان ارومیه می‌ باشد و از داخل شهر ارومیه عبور می‌كند از 2 كیلومتری شمال غربی این آبادی یعنی روستای امامزاده می‌گذرد.

دریاچه ارومیه نیز در 5 كیلومتری جنوب شرقی آبادی قرار گرفته است.

جمعیت این روستا 109 خانوار بوده كه به زبان تركی تكلم می‌كنند و دین اهلی این دیار هم اسلام و مذهب شان شیعه می‌باشد.

ساكنان این روستا به كار و پیشه‌ هایی همچون كشاورزی،‌ باغداری،‌ دامداری، پرورش زنبور عسل و نیز كارگری مشغول هستند.

كشت در این منطقه بصورت آبی، آب كشاورزی،‌ و آشامیدنی از چاه عمیق،‌ چاه معمولی و چاه نیمه عمیق (از طریق لوله كشی) انجام می‌گیرد.

فرآورده‌هایی كه از این روستا تولید و بدست می‌آید انگور، سیب درختی، گوجه‌فرنگی، خیار،‌ تخمه آفتابگردان را شامل می‌شود و محصولاتی كه تولید گردیده مازاد بر مصرف آن علاوه برمركز شهرستان به شهرها و استانهای همجوار و حتی به خارج از كشور صادر می‌شود

رستنی‌هایی كه در این منطقه نمایان است عبارتند از گیاهان خاكشیر و شیرین بیان كه كاربرد دارویی دارند و همچنین پوشش گیاهی برای چرای دام نیز وجود دارد.

از جانوران و پرندگان موجود در منطقة‌ روستا نیز می‌توان روباه، خرگوش و كپك را نام برد. امكانات رفاهی و خدماتی این روستا نیز عبارتند از:

دبستان، مدرسه راهنمایی،‌‌ 21 باب مغازه ، نمایندگی كفش ملی،‌ حمام، غسلخانه، مسجد،‌ حسینیه، شركت تعاونی روستایی،‌ شعبه نفت، دفتر مخابراتی، شورای اسلامی ده، مركز خدمات كشاورزی، دهداری،‌ پاسگاه انتظامی، پاسگاه مقاومت بسیج، كارگاه نجاری، كارگاه جوشكاری و درب و پنجره‌سازی و كارگاه بلوك‌زنی سیمانی.

همچنین این روستا دارای برق و به سیستم شبكه برق سراسری متصل است و مركز بهداشتی و درمانی نیز در این دیار وجود داشته و خانة ‌بهداشت هم فعالی است.

از همه مهمتر كه لام بود در اول بحث قید گردد این است كه این روستا زیارتگاه امامزاده محمد و ابراهیم می‌باشد كه بخاطر بودن این مكان متبركه بصورت زیارتگاه امامزاده، نام روستا نیز با عنوان روستای امامزاده از آن اقتباس شده است.

در روز پنجشنبه به تاریخ 1/2/1384 ضمن مصاحبه مشخص شد كه علاوه بر سایر و سایل نقلیه 4 دستگاه اتوبوس سازمان اتوبوسرانی كه هم اكنون توسط بخش خصوصی اداره می شود جهت ایاب و ذهاب اهالی روستا در نظر گرفته شده  كه در مدت یك ساعت رفت و برگشت ارتباط اهالی روستان را با مركز استان كه همان شهرستان ارومیه می‌باشد برقرار می‌سازد كه كرایة هر نفر مسافر نیز به مبالغ هفتصد ریال (هفتاد تومان)‌ تعیین گردیده است.

اهالی روستان در مواقع ضرر و زیان كه از طریق طبیعت و یا حوادث غیرمترقبه مثل سرمازدگی باغات و درختان و یا بعضی امكانات زراعی كه باید در دسترس قرار گیرند تا محصولات خوبی داشته باشند از مسئولان مربوطه و دولتی گله مند بودند كه چرا رسیدگی نمی‌شود.

همچنین در تاریخ 7/4/1385 طبق بررسی‌ای كه از ادارة‌ترویج و مشاركت مردمی وزارت جهاد كشاورزی در تهران انجام شد مسئول مربوطه اعلام نمودند كه در آن روستا نیز اصلاحات ارضی صورت گرفته اما برای چگونگی اصلاحات ارضی كه مشخص شود در كدام مرحله از مراحل اصلاحات، اصلاحات آن منطقه صورت گرفته است باید از امور اراضی سازمان جهاد كشاورزی شهرستان ارومیه اقدام شود.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه نقش زنان در فعالیتهای اجتماعی اقتصادی جامعه

مقاله جهانی شدن و فرهنگ

مقاله نقش والدین در بزهکاری نوجوانان

مقاله بررسی آثار زیانبار سوء ظن در اجتماع

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام