سمینارساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

سمینارساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming سمینارساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

دسته : مهندسی پزشکی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 184 KB

تعداد صفحات : 216

بازدیدها : 445

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 14500 تومان

خرید این فایل

سمینارساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

سمینارساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

سمینار كارشناسی ارشد مهندسی پزشكی- بیومواد

پیش گفتار

یكی از معضلات بزرگی كه علم پزشكی از دیرباز با آن درگیر بوده است، ارائه درمانی قطعی برای بازسازی بافت های از كار افتاده و یا معیوب است. متداول ترین شیوه در درمان این نوع بافت ها، روش سنتی پیوند است كه خود مشكلات عدیده ای را به دنبال دارد. از جمله این مشكلات می توان به كمبود عضو اهدائی، هزینه بالا و اثرات جانبی حاصل از پیوند بافت بیگانه Allograft)) كه مهمترین آنها همان پس زنی بافت توسط بدن پذیرنده است اشاره كرد. این محدودیت ها دانشمندان را بر آن داشت تا راه حلی مناسب برای این معضل بیابند.

   مهندسی بافت با عمر حدوده 1 ساله خود روشی نوید بخش در تولید گزینه های بیولوژیكی برای كاشتنی ها (Implants) و پروتزها ارائه كرده و وعده بزرگ تهیه اندام های كاملاً عملیاتی برای رفع مشكل كمبود عضو اهدائی را می دهد. اهداف مهندسی بافت فراهم سازی اندام های كارآمد یا جایگزین های قسمتی از بافت برای بیمارانی با ضعف یا از كارافتادگی اندام و یا بیماری های حاد است كه این امر با استفاده از روش‌های درمانی متنوع اندام مصنوعی- زیستی تحقق می یابد. بنا به تعریف، مهندسی بافت رشته ای است كه از تركیب  علم بیولوژی مواد و علم مهندسی یا به عبارتی Biotech جهت بیان ارتباطات ساختاری بافت های فیزیولوژیكی و طبیعی پستانداران در راستای توسعه روش های نوین ترمیم بافت و جایگزین سازی بافت، توسعه یافته است. مهندسی بافت شامل مباحثی نظیر تركیبات نوین سلول ها، بیومواد غیرسلولی، داروها، فرآورده های ژنی یا ژن هایی می باشد كه قابل طراحی، تشخیص و ساخت بوده و امكان رهایش آنها به طور همزمان یا ترتیبی به عنوان عامل های درمانی میسر باشد. اگرچه داروها یا بیومواد غیر سلولی به مواد بسیاری اطلاق می گردد اما درمان های منهدسی بافت در واقع منحصر به فرد هستند.

داربست مهندسی بافت

 در مهندسی بافت، سلول ها بر روی یك بستر از جنس پلیمر زیست تخریب پذیر بسیار متخلخل استقرار یافته، رشد و تكثیر می یابند. روند رشد این سلول ها در جهت بازسازی بافت در سه بعد است. یكی از اساسی ترین قسمت های مهندسی بافت، داربست های زیست تخریب پذیر هستند كه تحت نام Scaffold شناخته می شوند. این داربست ها در حقیقت بستری متخلخل با ساختاری شبیه به ماتریس برون سلولی بافت (ECM) هستند كه رشد سلول را به سمت تشكیل بافت مورد نظر جهت می دهند. از آنجا كلیه سلول های بدن به غیر از سلول های سیستم خون رسانی و بافت های جنینی خاص بر روی ECM رشد می كنند، ایجاد یك بستر مصنوعی در محیط in vitro بسیار اهمیت دارد. با رشد سلول ها بر روی داربست، داربست تخریب می شود. جنس این داربست ها پلیمر و در بعضی موارد كامپوزیت پلیمر- سرامیك است. پلیمر های متداول مورد استفاده در مهندسی بافت در جدول 1 آورده شده است.

چكیده

پردازش اسنفج گازی پلیمرها در ماتریس های مهندسی بافت دارای مزایای منحصر به فردی است كه از آن جمله میتوان شكل دهی داربست های حاوی فاكتورهای زیست فعال را نام برد. حذف شرایط حلال های آلی و دمایی بالای ساخت، قابلیت رهایش مولكولهای بزرگ و پیچیده مانند فاكتورهای رشد، آنزیمها و DNA پلاسمید را با حذف فعالیت زیستی جهت ارتقاء كاربردهای القایی مهندسی بافت میسر می سازد.

فهرست

 

عنوان

صفحه

       ×پیشگفتار

1

       ×نتایج قانونمند و استاندارد شده

5

       ×گزینش و جداسازی سلول

35

       ×تولید داربست‏های پلیمری: قالب گیری حلال

72

       ×تولید داربست‏های پلیمری: لایه سازی غشاء

84

       ×تولید داربست‏های پلیمری: انجماد - خشك سازی

106

       ×تولید داربست‏های پلیمری: اشكال كامپوزیت پلیمر- سرامیك

121

       ×تولید داربست‏های پلیمری: جداسازی فاز

142

       ×تولید داربست‏های پلیمری: پلیمریزاسیون (بسپارش)

162

       ×تولید داربست‏های پلیمری: پردازش اسفنج گازی

176

       ×بر هم كنش‏های سلولی سطح مصنوعی: بیومواد خود مجتمع

192

       ×بر هم كنش‏های سلولی سطح مصنوعی: چسبندگی سلول هدف

216

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید