تحقیق آلاینده های جو زمین

تحقیق آلاینده های جو زمین تحقیق آلاینده های جو زمین

دسته : زمین شناسی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 397 KB

تعداد صفحات : 132

بازدیدها : 434

برچسبها : دانلود تحقیق آلاینده ها آلودگی هوا جو زمین

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق آلاینده های جو زمین

تحقیق آلاینده های جو زمین

ترکیبات جو

هوا مخلوطی از گازهای مختلف است. گرچه جو زمین ظاهرا به دلیل ماهیت گازی شکل خود بی وزن به نظر می رسد، اما دارای جرمی به مقدار 1014×6/5 تن می باشد. به استثنای بخار آب، نسبت اختلاط گازهای تشکیل دهنده هوا تا ارتفاع 60 کیلومتری نسبتا ثابت است. حدود 99 درصد حجم هوای زمین را دو گاز ازت و اکسیژن تشکیل می دهد که ازت با 78 درصد، پیکره اصلی جو زمین است، بعد از آن اکسیژن قرار دارد، و سایر گازها فقط یک درصد را شامل می شوندو جدول گازهای تشکیل دهنده جو را در یک هوای خشک (بدون بخار آب و آلاینده ها) به صورتهای حجمی و جرمی نشان می دهد که معمولاً تقسیم بندی حجمی آن متداولتر است. اگر سهم بخار آب موجود در جو را نیز در این تقسیم بندی دخالت دهیم، این نسبتها ثابت نخواهد بود زیرا دمای طبقات پایین جو همیشه در حال تغییر است و با رسیدن دما به نقطه میعان و تبدیل بخار به مایع، درصد حجمی بخارآب در جو تغییر خواهد کرد. گرچه وزن مولکولی بخار آب از وزن سایر عناصر تشکیل دهنده جو کمتر است، با این وجود بخار آب عمده در لایه های پایین جو متمرکز می باشد. بیشترین مقدار بخار آب در لایه مجاور سطح زمین است و با افزایش ارتفاع، به سرعت از میزان آن کاسته می شود. وجود بخار آب در نزدیکی سطح زمین: اولا به دلیل وجود اقیانوسهاست که منبع اصلی تأمین آن است؛ و ثانیا سرد بودن لایه های فوقانی جو که مانع از نفوذ بخار آب می شوند.

جالب است بدانیم که مقدار دی اکسید کربن موجود در جو زمین در طول قرن گذشته افزایش پیدا کرده است. بخشی از این افزایش به دلیل مصرف زیاد سوختهای فسیلی است که نتیجه آن آزاد شدن گاز CO2 است.

علاوه بر ترکیبات دائمی جو که اشاره شد، جو زمین حاوی مواد معلق گوناگون مانند ذرات نمک، گرد و غبار و قطرات بسیار کوچک آب نیز می باشد که نباید آنها را جزء ترکیبات گازی جو به حساب آورد. اما نقش این مواد، بخصوص قطرات کوچک آب را نیز نمی توان نایده گرفت.

منشا و ماهیت آلاینده های هوا

به طور کلی، آلاینده چیست؟ هرگاه ماده ای با تراکمی بیشتر از تراکم متداولش در فضا که غالبا مقدار بسیار ناچیزی است- یافت شود، به آن آلاینده گویند. موارد گاز کربونیک، اکسیدهای نیتروژن، اوزون، و امونیاک که از سازاهای عادی فضای غیر آلوده اند استثنا هستند. اما به متان، آمونیاک و هیدروژن سولفید را تولید می کند. اکسیدهای نیتروژن (N20,NO,NO2) توسط تخلیه بارالکتریکی در طی رعد و برق تولید می شوند. و نیز چندین تن کربن منوکسید توسط آتش سوزی جنگلها به وجود می آید.

هوای آلوده

اضافه شدن هر ماده ای تا حدی خواص فیزیکی و شیمیایی هوای تمیز را تغییر می دهد. بنابر این چنین موادی به عنوان آلوده کننده هوا در نظر گرفته می شوند.

آلوده کننده ها معمولا به عنوان موادی که باعث تاثیرات قابل توجهی برای بشر، حیوانات، نباتات یامواد بشوند طبقه بندی میگردند. بر این اساس تقریبا هر ماده طبیعی یامصنوعی که بتواند از هوا بدست آید به عنوان آلوده کننده طبقه بندی می شود. چنین موادی به صورت ذرات جامد قطرات مایع، گازها و یا مخلوطی از این اشکال هستند. اکثر مشکلات آلودگی هوا به تنوع انواع مختلف آلوده کنند ه ها در شکلهای گوناگون مربوط می گردد.

آلودگی هوا

محض آنکه مثلا تراکم گاز کربونیک بیش از تراکم متداول آن که از لحاظ حجمی در حدود 300 قسمت در میلیون است، برسد می توان ان را به عنوان یک ماده آلوده تلقی کرد. آلاینده ها دارای سه منبع اصلی هستند که عبارتند از اجاقهای خانگی، کوره های صنعتی و مواد نشر یافته از آنها، و بالاخره گازهای خارج شده از لوله اگزوز وسایل نقلیه موتوری.

تمام این منابع مواد متعددی پخش می کنند که از بین آنها تاکنون بالغ برصد ماده شناسایی شده و شامل مواد زیر است:

-گازها و بخارات ترکیبات بسیار متنوع معدنی و آلی، مانند اکسید های گوگرد، نیتروژن، و غیره یا ئیدروکربورهای چرب (آلیفاتیک) و معطر(آروماتیک) اسیدها، بازها، فنول ها و غیره.

ذرات جامد یا حبابهای مایع تشکیل شده از ائروسول هایی که ریزترین ذره آن دارای ابعاد حداقل 3% میکرو میلی متر است و می تواند به صورت ائروسول باقی بماند و به 20 میکرومیلی متر یا بیشتر هم (برای ذراتی که فورا روی زمین قرار می گیرند) برسد.

مقدمه

ترکیبات جو

ارتفاع و ساختار جو

تاثیر فعالیت های انسان بر وضعیت جو

آلاینده های گازی شکل

آئروسلها

آیا هوا با کمبود اکسیژن مواجه خواهد شد؟

آیا دمای کره زمین افزایش خواهد یافت

آلودگی هوا

هوای غیر آلوده

منشاء و ماهیت آلاینده های هوا

هوای آلوده

آلودگی هوا

کربن منوکسید

اهمیت co ناشی از فعالیت های انسان

شیمی تشکیل co

غلظت و توزیع co

اثرات co روی انسان

اکسید های نیتروژن

منابع اکسید های نیتروژن

اکسیدهای نیتروژن به عنوان آلوده کننده ها

شیمی تشکیل NOX

چرخه نوری NO

اثرات NOX

کنترل آلودگی NOX

اندازه گیری NOX

هیدروکربن ها و اکسیدان های فتوشیمیایی

هیدروکربن ها

منابع هیدروکربن ها

تشکیل اکسیدانهای فتوشیمیایی

غلظت هیدروکربن ها و اکسیدان ها فتوشیمیایی

اکسیدهای سولفور

منابع سولفور اکسیدها

شیمی تشکیل soX

ذرات معلق

ترکیب شیمیایی ذرات معلق

اثرات ذرات معلق بر روی مقدار کل اشعه خورشیدی

کنترل انتشار ذرات معلق

ذرات معلق آلی

آلاینده های معدنی مختلف

بوها

تاثیر روی انسانها

تاثیر روی حیوانات

ثمر بخشی درختان در تقلیل میزان سرب

اثر درختان روی سایر عوامل آلاینده

آلودگی هوا بوسیله ایروسل ها

استفاده از گیاهان به عنوان بیواندیکاتور

اثر آلاینده های شیمیایی هوا روی گیاه

آلاینده های هوا

علائم قابل رویت

تیپ های کلی صدمات

مرگ سلول ها و نکروتیک شدن برگها

کلروز و سایر تغییر رنگها

رشد غیرطبیعی گیاهان

شناخت اثرات مواد آلاینده

اثرات غیر قابل رویت

رشد محصول

اثرات الاینده ها بر روی پروسه های بیوشیمیائی و فیزیولوژیکی

بازدهی محصول

اثرات آلاینده های هوا روی جمعیت های گیاهی و جوامع

بخش ترجمه

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید