پایان نامه آلودگی هوا

پایان نامه آلودگی هوا پایان نامه آلودگی هوا

دسته : محیط زیست

فرمت فایل : word

حجم فایل : 382 KB

تعداد صفحات : 138

بازدیدها : 474

برچسبها : پایان نامه آلودگی هوا

مبلغ : 12000 تومان

خرید این فایل

دانلود پایان نامه آلودگی هوا در 138 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

فهرست مطالب

مقدمه

ترکیبات جو

ارتفاع و ساختار جو

تاثیر فعالیت های انسان بر وضعیت جو

آلاینده های گازی شکل

آئروسلها

آیا هوا با کمبود اکسیژن مواجه خواهد شد؟

آیا دمای کره زمین افزایش خواهد یافت

آلودگی هوا

هوای غیر آلوده

منشاء و ماهیت آلاینده های هوا

هوای آلوده

آلودگی هوا

کربن منوکسید

اهمیت co ناشی از فعالیت های انسان

شیمی تشکیل co

غلظت و توزیع co

اثرات co روی انسان

اکسید های نیتروژن

منابع اکسید های نیتروژن

اکسید های نیتروژن به عنوان آلوده کننده ها

شیمی تشکیل NOX

چرخه نوری NO2

اثرات NOX

کنترل آلودگی NOX

اندازه گیری NOX

هیدروکربن ها و اکسیدان های فتو شیمیایی

هیدروکربن ها

منابع هیدروکربن ها

تشکیل اکسیدانهای فتوشیمیایی

غلظت هیدروکربن ها و اکسیدان ها فتوشیمیایی

اکسیدهای سولفور

منابع سولفور اکسیدها

شیمی تشکیل soX

ذرات معلق

ترکیب شیمیایی ذرات معلق

اثرات ذرات معلق بر روی مقدار کل اشعه خورشیدی

کنترل انتشار ذرات معلق

ذرات معلق آلی

آلاینده های معدنی مختلف

بوها

تاثیر روی انسانها

تاثیر روی حیوانات

ثمر بخشی درختان در تقلیل میزان سرب

اثر درختان روی سایر عوامل آلاینده

آلودگی هوا بوسیله ایروسل ها

استفاده از گیاهان به عنوان بیواندیکاتور

اثر آلاینده های شیمیایی هوا روی گیاه

آلاینده های هوا

علائم قابل رویت

تیپ های کلی صدمات

مرگ سلول هاو نکروتیک شدن برگها

کلروز و سایر تغییر رنگها

رشد غیرطبیعی گیاهان

شناخت اثرات مواد آلاینده

اثرات غیر قابل رویت

رشد محصول

اثرات الاینده ها بر روی پروسه های بیوشیمیائی و فیزیولوژیکی

بازدهی محصول

اثرات آلاینده های هوا روی جمعیت های گیاهی وجوامع

بخش ترجمه

*****************

مقدمه:

ترکیبات جو

هوا مخلوطی از گازهای مختلف است. گرچه جو زمین ظاهراً به دلیل ماهیت گازی شکل خود بی وزن به نظر می رسد، اما دارای جرمی به مقدار 1014×6/5 تن می باشد. به استثنای بخار آب، نسبت اختلاط گازهای تشکیل دهنده هوا تا ارتفاع 60 کیلومتری نسبتاً ثابت است. حدود 99 درصد حجم هوای زمین را دو گاز ازت و اکسیژن تشکیل می دهد که ازت با 78 درصد، پیکره اصلی جو زمین است، بعد از آن اکسیژن قرار دارد، و سایر گازها فقط یک درصد را شامل می شوندو جدولگازهای تشکیل دهنده جو را در یک هوای خشک (بدون بخار آب و آلاینده ها) به صورتهای حجمی و جرمی نشان می دهد که معمولاً تقسیم بندی حجمی آن متداولتر است. اگر سهم بخار آب موجود در جو را نیز در این تقسیم بندی دخالت دهیم، این نسبتها ثابت نخواهد بود زیرا دمای طبقات پایین جو همیشه در حال تغییر است و با رسیدن دما به نقطه میعان و تبدیل بخار به مایع، درصد حجمی بخارآب در جو تغییر خواهد کرد. گرچه وزن مولکولی بخار آب از وزن سایر عناصر تشکیل دهنده جو کمتر است، با این وجود بخار آب عمده در لایه های پایین جو متمرکز می باشد. بیشترین مقدار بخار آب در لایه مجاور سطح زمین است و با افزایش ارتفاع، به سرعت از میزان آن کاسته می شود. وجود بخار آب در نزدیکی سطح زمین: اولاً به دلیل وجود اقیانوسهاست که منبع اصلی تأمین آن است؛ و ثانیاً سرد بودن لایه های فوقانی جو که مانع از نفوذ بخار آب می شوند.

جالب است بدانیم که مقدار دی اکسید کربن موجود در جو زمین در طول قرن گذشته افزایش پیدا کرده است. بخشی از این افزایش به دلیل مصرف زیاد سوختهای فسیلی است که نتیجه آن آزاد شدن گاز CO2 است.

علاوه بر ترکیبات دائمی جو که اشاره شد، جو زمین حاوی مواد معلق گوناگون مانند ذرات نمک، گرد و غبار و قطرات بسیار کوچک آب نیز می باشد که نباید آنها را جزء ترکیبات گازی جو به حساب آورد. اما نقش این مواد، بخصوص قطرات کوچک آب را نیز نمی توان نایده گرفت.

ارتفاع و ساختار جو

جو زمین، پوشش عظیم گازی شکل است که اطراف کره زمین قرار گرفته و حتی در سطح آن نیز نفوذ نموده است. هر مقدار از سطح زمین دور شویم از غلظت هوا کاسته می شود. بطوری که غلظت هوا در لایه های انتهایی آنقدر کم می شود که بالاخره بطور غیر محسوسی با جو خورشید در هم می آمیزد. در ابتدا کاهش غلظت هوا بسیار سریع است بطوری که 50 درصد جرم هوا در ارتفاع کمتر از 5/5کیلومتری سطح زمین قرار دارد و نیمی از آنچه باقی می ماند نیز در 5/5 کیلومتر دوم متمرکز است. به عبارت دیگر سه چهارم جرم هوا در ارتفاع کمتر از 11 کیلومتری سطح زمین پراکنده است. افزایش غلظت هوا در نزدیک سطح زمین یکی به دلیل جاذبه و دیگری فشاروارده از سطوح بالاتر جو است.

ساختارجو را میتوان از دیدگاههای مختلف مورد بررسی قرار داد. یکی از معیارهایی که بر اساس آن لایه های جو طبقه بندی می شوند دمای هوا است. طبقه بندی حرارتی از نظر تغییرات هوا و اثرات مستقیم گرما بسیار با اهمیت می باشد.

با توجه به محدود بودن اطلاعات ما از خصوصیات جو در لایه های فوقانی و به این دلیل که سطوح بالایی هنوز تحت بررسی و تحقیق می باشد هیچ گونه تعریف و مشخصه جامعی از ساختار جو در این قسمت وجود ندارد. در شکل 1 ساختار لایه بندی جو از برخی جنبه های فیزیکی نشان داده شده است. پایینترین لایه جو که در برگیرنده بیشترین جرم هواست و همچنین بزرگترین ویژگی آن کاهش تدریجی دمای هوا نسبت به ارتفاع می باشد. لایه تروپوسفر نام دارد. بیشترین تغییرات جوی که کاهش دما نسبت به ارتفاع مهمترین آنهاست، در این لایه اتفاق می افتد. ضخامت متوسط لایه تروپوسفر حدود 11 کیلومتر است.

روی لایه تروپوسفر طبقه استراتوسفر قرار دارد که ضخامت متوسط آن حدود 23 کیلومتر است. در 3 کیلومتر اول استراتوسفر، دمای هوا ثابت است اما در قسمتهایی بالاتر دمای هوا با ارتفاع افزایش می یابد لایه مزوسفر در بالای طبقه استراتوسفر واقع شده و به صورتی است که در آن دمای هوا نسبت به افزایش ارتفاع بطور سریع کاهش پیدا می کند. ترموسفر انتهاییترین لایه جو می باشد که در آن بار دیگر دمای هوا با ارتفاع به سرعت زیاد می شود. این لایه از ارتفاع تقریبی 80 کیلومتری شروع و تا 190 کیلومتری سطح زمین ادامه دارد. بدین ترتیب جو زمین از نظر حرارتی به چهار لایه متمایز: تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر، و ترموسفر تقسیم می شود. مرز بین لایه های اول و دوم، تروپوپاز،مرز لایه های دوم و سوم استراتوپاز و مرز لایه های سوم و چهارم مزوپاز نام گرفته است. مزوپاز محلی است که پایینترین دما را دارا می باشد.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید