کتاب بررسی بهداشت و مراقبت زیبایی پوست

کتاب بررسی بهداشت و مراقبت زیبایی پوست کتاب بررسی بهداشت و مراقبت زیبایی پوست

دسته : کتاب و کتاب الکترونیکی

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 1364 KB

تعداد صفحات : 326

بازدیدها : 611

برچسبها : تحقیق زیبایی پوست روش زیبایی پوست

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

دانلود کتاب زیبایی نعمت خدادادی هست ، با بررسی بهداشت و مراقبت از پوست و روش های مختلف زیبایی پوست

مقدمه

پوست بدن و صورت اگرچه ارتباط مستقیم با محیط بیرون دارد اما بافت بسیار ظریف و حساسی است که نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد. پوست را باید تمیز نگه داشت و علاوه برآن مواد مغذی مختلفی به آن رساند که این کار هم از طریق تغذیه مناسب و هم از طریق مراقبت های بهداشتی پوست صورت می گیرد. ازطرفی باید پوست را درمقابل عوامل حساسیت زا حفظ کرد. شاید عده زیادی ندانند که چگونه از پوست خود محافظت کنند و یا این که عده ای از آن مراقبت می کنند اما نتیجه معکوس می گیرند. بنابراین برای حفاظت و مراقبت باید ساختار آن را شناخت و سپس برای داشتن پوست سالم اقدام کرد.

در این کتاب سعی شده تا نکات ارزشمندی را در مورد پوست و زیبایی پوست و وسایل وکارهایی را که باید انجام داد پوست شما طراوات خود را حفظ کند به به شما یادآور می شود در ضمن روشهای مختلف زیبایی به صورت جامع و کامل در این کتاب بیان شده است

فهرست سرفصل مطالب

فصل1 پوست و مراقبت از آن

فصل 2 مو ومراقبت از آن

فصل 3 فصول سال و اثر آن بر روی پوست

فصل 4 اکنه و ....

فصل 5 چین و چروک

فصل 6 ماساژ

فصل 7 برنزه کردن

فصل 8 ضد آفتاب

فصل 9 مرطوب کننده ها و...

فصل 10 روش های مختلف زیبایی پوست

فصل 11 ماسک صورت

فصل 12 روش های دیگر برای زیبایی پوست

فصل 13 سوال و جواب

**************

بخشهایی از متن

پوست و مراقبت از آن

پوست از نظر ویژگی به چند دسته تقسیم بندی می شود که عبارت است از: پوست طبیعی، پوست خشک، پوست چرب، پوست ترکیبی و پوست حساس که هریک دارای ویژگی های متفاوتی می باشد. این که شما بدانید چه نوع پوستی دارید، برای رعایت نکات بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا مراقبت نادرست از پوست به مشکلات متعددی ازجمله ایجاد آکنه و جوش سرسیاه منجر می شود. علاوه بر این با تشخیص دادن نوع پوست خود می توانید درخصوص تهیه محصول آرایشی و بهداشتی مناسب، تصمیم صحیحی بگیرید. ویژگی هر نوع پوست به ساختار ژنتیکی، رژیم غذایی، میزان استرس و محصولات آرایشی مورد استفاده ارتباط دارد .

انواع پوست

پوست معمولی؛ دارای میزان چربی مناسبی است و اندازه منافذ آن عادی می باشد. این نوع پوست نرم، شفاف با بافت صاف است. از آن جایی که پوست معمولی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است، نگه داری از آن آسان است و به ندرت آکنه و تغییر رنگ دراین نوع پوست دیده می شود. برای تشخیص این که آیا پوست معمولی دارید یا نه، صورت خود را با آب خالی و به طور کامل شست و شو دهید و سپس با حوله خشک کنید. یک دستمال کاغذی سفید بردارید و به مدت 10 دقیقه روی پوست قرار دهید. اگر لایه یکنواخت از چربی روی دستمال دیده بشود، این به آن معناست که پوست شما معمولی است. توجه داشته باشید حتی اگر پوست معمولی دارید، احتمال بروز جوش های سرسیاه و آکنه بازهم وجود دارد.

پوست خشک؛ ویژگی این پوست از منافذ کوچک و نوعی ماده چربی به نام sebum که نقش محافظ و نرم کننده پوست را دارد، مشخص می شود و به علت کمبود رطوبت طبیعی، اغلب پوسته پوسته می شود. این نوع پوست ظاهر ظریفی دارد و نسبت به تغییرات اقلیمی مانند باد، دما و رطوبت آسیب پذیر است .پوست خشک شکننده، شفاف و لکه دار است. برای پی بردن به این که آیا پوست خشک دارید یا نه، صورت خود را با آب بشویید و سپس خشک کنید. سپس به مدت 10 دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید. اگر دستمال کاغذی به وسیله چربی پوست تغییر رنگ نداد نشانه خشک بودن پوست است. این افراد اغلب هنگام شست وشوی صورت با آب خالی احساس آزردگی می کنند .

بهترین مراقبت برای این پوست مرطوب کردن آن است. اما قبل از مرطوب کردن، بااستفاده از ماده تمیز کننده (scrub) پوست مرده را از سطح پوست بزدایید .بهتر است از کرم های مرطوب کننده استفاده و روزی 2 بار پوست خود را تمیز و مرطوب کنید .

...

فصول سال و اثر آن بر روی پوست

آفتاب سوختگی

روشنایی زندگی ما، گرمی روزهای ما، منبع انرژی برای تمام موجودات زنده،آفتاب!

شنیدن اسم آن هم به دلمان گرمی و نشاط میبخشد اما ...

این فقط یک روی سکه است؛ اشعه ماورای بنفش آفتاب میتواند آسیبهای جبران ناپذیری به پوست ما وارد کند .

آیا میدانید :

نور آفتاب از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اشعه ماورای بنفش چیست و چه تأثیری بر پوست ما دارد؟

بدن ما در برابر اشعهی خورشید چگونه از خود دفاع میکند؟

ما برای محافظت از پوستمان چه باید بکنیم؟

کرمهای ضد آفتاب چه تأثیری بر پوست ما دارند؟

نور آفتاب

نور خورشید، حاوی طیفی گسترده از اشعه های مرئی و نامرئی است. بخشی از اشعه ی نامرئی آفتاب، طیفماوراء بنفش است که طول موجی کوتاهتر از طول موج نورمرئی داشته و همه ی ضررهایی که نور آفتاب به پوست ما میزند هم زیر سر همین اشعه است . نورماورا بنفش به دو قسمت UVA و UVB تقسیم می شود. این دو نوع اشعه هستند که باعث برنزه شدن پوست و آفتاب سوختگی میشوند و میزان آنها در فصل تابستان، در ارتفاعات و در مناطق استوایی بیشتر است. باد و انعکاس نور خورشید از روی آب یا برف هم باعث میشود که میزان اشعهای که به پوست ما میرسد بیشتر باشد .

اما آیا فکر می کنید که در هوای ابری دچار آفتاب سوختگی نمیشوید؟ نه !ابرها نمیتوانند جلوی عبور همهی اشعهی ماورای بنفش را بگیرند و بنابراین حتی در هوای ابری هم شما باید مراقب پوست خود باشید .

اثر نور آفتاب بر پوست ما

قرار گرفتن در معرض آفتاب، مثل هر چیز دیگر، اگر به حد تعادل باشد، نه تنها ضرری ندارد بلکه سودمند است. اشعه UV باعث ساخته شدن ویتامین D در پوست، از بین رفتن میکروبها و حتی تأثیر روانی مثبت بر ما میباشد. اما اگر میزان آفتابی که به پوست میرسد از حد تعادل تجاوز کند، اثرات زیانبار نور خورشید آغاز میشوند :

1- اثر فوری: نور خورشید باعث قرمزی پوست میشود. این اثر میتواند ظرف چند دقیقه بروز کند .

2- اثر تأخیری: که همان آفتابسوختگی است و بعد از3-4 ساعت قرار گیری در معرض آفتاب ایجاد میشود

...

روش های مختلف زیبایی پوست

پیلینگ

Peeling از Topeel: به معنی برداشتن یک قشر سطحی از روی پوست است . در این روش لایه های سطحی پوست ریزش می کنند و روی پوست اپیدرم نو و تازه می شود .در نتیجه این عمل اشکالات پوستی مانند کدر بودن ، زبر بودن ، منافذ باز و چروکهای ریز کمتر شده و یا کاملا از بین می روند . محلولهای پاک کننده یا پلینگ از نوع قوی تا ملایم متفاوتند . محلول ها ی گیاهی از نوع ملایمند و هر کس بخواهد می تواند براحتی از آن روش استفاده کند و آن را بروی پوست خود به کار برد . در این روش رو پوست ( اپیدرم ) از لایه سلولهای مرده ، سریعا پاک می شود و پوست جدیدی پدید می آید که نمای روشنتر و صاف تری به پوست می دهد .

در مواقعی که چین و چروکهای کوچکی بر روی پوست ایجاد شده ، می توان از این روش استفاده کرد . پس از پلینگ ، چهره جوان می شود البته قابل ذکر است که چین های حالتی و چین های حقیقتی را با این روش نمی توان از بین برد. پس از درمان جوش غرور برای رفع اثرات جوش می توان از روش پلینگ استفاده کرد و پوست تمیز و بدون لکی را جایگزین پوست قبلی نمود .

peeling

البته ! باید یاد آوری کرد که نتایج مورد نظر سریعا بعد از یک بار استفاده کردن بدست نمی آید بلکه با مداومت در کار ، پس از دو یا سه ماه می توان اثر آن را دید . البته از روش پلینگ جهت رفع لک های حاصل از آفتاب سوختگی ، کک و مک و لکه ها ی دوران بارداری نیز می توان استفاده کرد. مواد تقویتی ، ماسک های تقویتی ، استعمال کرم های گیاهی و ویتامین دار پس از پلینگ اثر بهتر و موثرتری دارند .

پیلینگ فیزیکی

در این روش از دستگاهی به نام میکرودرم ابریژن استفاده میشود که لایه برداری ظریف و سطحی انجام می دهد. در این روش، پودر نرم کریستال اکسید آلومینیوم در سطح پوست پخش شده و به وسیله دستگاه با مالش و مکش موجب پاکسازی سطح پوست می شود. به این وسیله، کک و مک، منافذ پوست، لکه های سطحی، چین و چروک های سطحی، اسکارهای ناشی از آفتاب، جوش جوانی، آبله مرغان و سالک و جراحی تا حدودی حذف می شود. این روش نیاز به تکرار دارد (به طور معمول، چهار تا پنج بار به فاصله یک هفته) روش عمیقتر و موثرتر پیلینگ فیزیکی با لیزر انجام میشود .

لایه برداری با اسیدهای میوه نوع آلفا و بتاهیدروکسی اسید برای رفع چین و چروکهای بسیار ظریف پوست و جوشهای آکنه یا جای آنها تفاوتی با هم ندارند و تاثیر متوسطی دارند. البته بتا هیدروکسی اسید عوارض کمتری دارد و تاثیر آن بر پوست، بیشتر باقی میماند اما هر دو نوع به طور مشابهی موجب کاهش ضایعات ناشی از آکنه می شود

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید